Ratunek na Evereście – spotkanie z Jangbu Szerpą

Fotografie i opowieści Jangbu Szerpy zabiorą nas na wyprawę na Everest podczas której on wraz ze swoim kolegą i dwoma wspinającymi się klientami uratowali życie szerpie i młodemu himalaiście z innej ekspedycji. A wszystko to na wysokości 8600 m npm! Najwyżej na świecie! Jangbu opowie także jak wyglądają przygotowania do zdobycia szczytu Everestu od strony szerpy – ile razy kursują oni między kolejnymi obozami przygotowując je i wnosząc zaopatrzenie, podczas gdy klienci aklimatyzują się niżej, jak planuje się datę zdobycia szczytu w oparciu o prognozy pogody, ile butli zabierają szerpowie i co się dzieje z pustymi, dlaczego nie wolno zostawiać bannerów z logo sponsorów na szczycie i, czy wolno pić alkohol podczas ekspedycji.

 

Termin:

1 lutego, Politechnika Warszawska, sala 315 w głównym gmachu. W czasie pokazu będzie można kupować “cegiełki”, z których sprzedaży dochód w całości zasili konto prelegenta. Prezentacje organizuje The Explorers Club – Oddział PolskiKlub Wysokogórski Warszawa i SSPW – Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej.

Spotkanie moderować będą Leszek Cichy, pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą i Marcin Jamkowski, dziennikarz, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club

(fotografia z archiwum Jangbu Szerpy)