Ceremonia wręczenia Nagród im. Benedykta – 2020

W sobotę 10 października 2020 o godz. 16:00, w Sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się kolejna już, VI ceremonia wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka.

 

PATRONAT HONOROWY
nad ceremonią objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Pulę nagród ufundował Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński

 

Nagroda ta przyznawana jest corocznie od 2015 roku dla dwóch osób, Polaka i cudzoziemca (w bieżącym roku wyjątkowo dla trzech osób), za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245 – 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, który przyjął ich w ówczesnej stolicy Imperium mongolskiego, Karakorum.
Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno około 20 tys. kilometrów, Wysłannicy przekazali Papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo „Opisanie Świata” (więcej na temat nagrody, w tym serwis zdjęciowy, na stronie: http://leczyca.naszemiasto.pl/tag/nagroda-benedykta-polaka-leczyca.html a o poprzedniej ceremonii 15 maja 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie na stronie: http://theexplorersclubpolska.pl ) .
W bieżącym roku, na posiedzeniu na Zamku w Łęczycy (będącego oficjalną siedzibą Kapituły) Kapituła Nagrody, której przewodniczy znany polarnik, prof. dr hab. Stanisław Rakusa-Suszczewski, przyznała Nagrody trójce znakomitych badaczy, dwóm cudzoziemcom i jednemu Polakowi.
Laureatami zostali, w kategorii dla cudzoziemców, prof. dr Eriks Jēkabsons, (Łotwa), wybitny historyk, specjalista w zakresie relacji łotewsko-polskich, ex aequo z prof. dr Gaetano Platania (Włochy), badaczem dziejów Polski i związków włosko-polskich, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski w XVII wieku i mecenatu artystycznego rodziny Sobieskich.
Natomiast Laureatem Nagrody Głównej w kategorii dla obywatela polskiego został Ksiądz prof. dr hab. Wojciech Bęben, antropolog, znakomity badacz ludów Oceanii, szczególnie Nowej Gwinei.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, ceremonia ta uzyskała Patronat Honorowy Pana Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, pulę nagród ufundował Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, zaś sponsorami wydarzenia są Grupa PZU, PLL LOT oraz NED sp. z o.o.
Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
W uroczystości w Collegium Maius UJ w Krakowie udział zapowiedzieli, poza Laureatami, m.in. przedstawiciel Prezydenta RP, JE Edgars Bondars Ambasador Łotwy, przedstawiciele placówek dyplomatycznych, władz państwowych, samorządowych oraz świata naukowego i kulturalnego.
W programie, poza częścią oficjalną, planowany jest koncert w wykonaniu zespołu Muzyków Wawelskich „Floripari”, a na zakończenie, koktajl na cześć Laureatów na patio Collegium Maius.
Od strony medialnej, patronat objęły, TVP 3 Kraków i Radio Kraków, przebieg ceremonii, którą poprowadzi znana dziennikarka i prezenterka Anna Popek, będzie przekazywany na żywo w formie streamingu w INTERNEcie, na stronie Oddziału Polskiego the Explorers Club.
Zapraszamy Państwa do śledzenia przebiegu tej uroczystości!

Prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski
Wiceprzewodniczący kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka

https://niepodlegla.gov.pl/Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Organizatorzy

Sponsorzy wydarzenia

Patronat medialny