Pożegnanie – Krystyna Chojnowska – Liskiewicz (1936-2021)

Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, absolwentka Politechniki Gdańskiej, z wykształcenia inżynier budowy okrętów. W latach 1976-1978 jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską.

Trasa rejsu wiodła z Las Palmas przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Ocean Indyjski i wokół Przylądka Dobrej Nadziei. Było to wówczas spektakularnym wyczynem, który przyczynił się do rozwoju i popularyzacji żeglarstwa w Polsce.

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była znana z walki o należną pozycję kobiet w środowisku żeglarskim. Wyrazem tego były m.in. organizowane przez nią rejsy dla kobiet. Przez wiele lat pracowała dla rozwoju żeglarstwa, zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji. Za rejs z 1978 roku otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć – Super Kolosa (2008). Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była jednym z założycieli Polskiego Oddziału The Explorers Club w 1993 roku.

Osobiście zapamiętałem Panią Kapitan jako osobę bardzo życzliwą młodym żeglarzom, przełamywaniu stereotypów, młodą duchem. Wielokrotnie wspierała organizowane przez mój zespół wyprawy. Było to w czasie, kiedy poparcie dla dwudziestokilulatków wyruszających na rejs wokół Przylądka Horn, czy do dalekiej Arktyki Kanadyjskiej, nie było oczywiste. Dla mojego pokolenia rejsy Pani Krystyny były i pozostają ważną inspiracją. Osoba Pani Kapitan, z ogromnym wkładem w rozwój i popularyzację żeglarstwa, otwarcia na świat, pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

W imieniu Członków Oddziału Polskiego the Explorers Club

Dr Jacek Wacławski, żeglarz, FI’07

Bibliografia:

Polski Związek Żeglarski (pya.org.pl)

Kolosy.pl