Noc polskich odkrywców w Nowym Jorku

Drodzy Polscy Eksploratorzy, Prezenterzy, Organizatorzy i Sympatycy Polskiego Oddziału The Explorers Club:

Pierwszy Polski Wieczór w siedzibie The Explorers Club w NYC 18 października 2022, przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali, przeszedł nasze oczekiwania.

Z wypowiedzi P.T. Oficerów TEC i Publiczności wnioskuję, że sprawna organizacja, wystawa fotogramów na 40 to lecie odkrycia Kanionu Colca w Peru wypożyczona z Waszyngtonu przez Piotra Chmielińskiego koordynatora Polskiego Wieczoru, punktualność i przede wszystkim zaprezentowane tematy zdobyły zasłużone uznanie gości.

W rozmowie z Prezesem TEC Richardem Garriotem oraz Ann Passer, którzy uczestniczyli we wszystkich prezentacjach, zwróciłem uwagę, że chociaż Polski Oddział nie ma dostępu do NASA czy najnowocześniejszych batyskafów to jednak pracujemy intensywnie w wielu dziedzinach  i dokumentujemy nasze odkrycia na całej Ziemi. Obecny był Minister Tadeusz Kościński Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT (jeden ze sponsorów Polskiego Wieczoru), oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki i jego zastępca Stanisław Starnawski.  Konsulat RP przygotował dla gości podarunki  w formie pięknych książek i wydawnictw o Polsce.

Prezentacje dorobku Oddziału Polskiego TEC były reprezentatywne dla naszej działalności i starannie dobrane do obecnych realiów w świecie.

Monika Rogozińska pokazała w swojej prezentacji dorobek naszych eksploratorów w ostatnich dziesięcioleciach w kilku dziedzinach. Zimowe wejścia na najwyższe szczyty w tym Mount Everest natychmiast wprowadziły nasze prezentacje na należny im poziom uznania i podziwu.

Eksploracje gór Syberii przez najmłodszego prezentera Macieja Bestę to temat dla Amerykanów egzotyczny i przejmujący chłodem z bezkresnych pustych połaci. Maciej połączył syberyjską pasję ze swoją obecną pracą naukową przybliżając publiczności próbki swoich najnowszych osiągnięć. 

Losy Polaków na wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej w obliczu dzisiejszej wojny na Ukrainie były wzruszająco opowiedziane przez Tomasza Grzywaczewskiego i zilustrowane fotografiami autorstwa jego żony Kaji.

Poszukiwania ORP “Orzeł” przedstawione przez Tomasza Stachurskiego to dla Amerykanów temat trochę bliższy, bo wciąż znajdują wraki swoich samolotów i okrętów,  badają szczątki genetyczne i urządzają oficjalne pochówki  poległych żołnierzy. Epopeja zaginionego „Orła” musi jeszcze poczekać na szczęśliwe zakończenie.   

Historia walki kobiet w Iranie o swoje prawa opowiedziana i zilustrowana przez Elżbietę Wnuk-Lisowską była jakże na czasie w momencie kontrrewolucji Ajatollahów i niedawnej śmierci młodej kobiety w Teheranie z rąk policji obyczajowej. Wspaniała koincydencja tematów.  

Skradzione przez Szwedów i odzyskane skarby z pałaców i Zamku Królewskiego w Warszawie, ich piękno i rozmiary, makieta pałacu na terenie UW będącego w odbudowie wg. wydobytych z Wisły fragmentów musiały wzbudzać podziw w Nowym Jorku, burzącym swoje małe budynki i stawiającym podniebne „igły” w ich skromne miejsca.   

Andrzej Ciszewski zaprezentował dwa filmy z penetracji najgłębszych i najdłuższych jaskiń na kilku kontynentach. Ciekawie dobrane zdjęcia i filmy urzekały kolorem jaskiń, egzotycznymi formacjami stalaktytów setki metrów pod ziemią i napawały dreszczem emocji na widok uśmiechniętych speleologów.

Ostatnia prezentacja,  połączenie odkrycia Kanionu Rio Colca w Peru przez polskich kajakarzy z późniejszą 20to letnią szkołą języka angielskiego wykreowaną przez b. kierownika wyprawy „Canoandes 81” Andrzeja Piętowskiego, było swego rodzaju pozytywnym zaskoczeniem dla słuchaczy albowiem zazwyczaj wyprawy odkrywcze koncentrują się na rekordach sportowych, pracy na rzecz ochrony badanych terenów czy ratowaniu zagrożonych gatunków a w tym przypadku nastąpiło połączenie eksploracji z edukacją i poprawą bytu miejscowej ludności.

Wszystkie prezentacje zostały nagrodzone gromkimi brawami.

W środę wieczór, 19 października siedziba The Explorers Club na Manhattanie zapełniła się ponownie aby obejrzeć film dokumentalny Godspeed, Los Polacos!. Dzieło dwojga młodych filmowców z New Jersey Soni Szczęsnej i Adama Nawrota, film który zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach górskich i filmowych na kilku kontynentach. Po seansie rozmowę z widzami prowadzili twórcy filmu oraz kajakarze  Piotr Chmieliński, Jurek Majcherczyk i Andrzej Piętowski. Widzowie otrzymali na pamiątkę okolicznościowe zapinki przygotowane specjalnie na premierę filmu w Polsce.

Po wydarzeniach Polskiego Wieczoru oficerowie  Klubu zapowiedzieli, że wykorzystają nasz format prezentacji do zwięzłego przedstawiania dorobku innych Oddziałów. Zaprezentowaliśmy się  przed amerykańską publicznością jako Oddział zrzeszający kilka pokoleń eksploratorów, których wspólnym mianownikiem jest entuzjazm, pasja do podejmowania trudnych wyzwań i umiejętność naturalnego przekazywania emocji i przeżyć oraz inspirowania innych swoim dorobkiem.

W mojej osobistej ocenie jako wiceprezesa Polskiego Oddziała TEC było to wydarzenie niezmiernie owocne i interesujące, pełne wrażeń zarówno pod względem merytorycznym jak i towarzyskim.

Andrzej Andrew Piętowski

10/21/22 Chicago

Organizatorzy wydarzenia: The Explorers Club, Oddział Polski The Explores Club oraz Konsulat

Generalny RP w Nowym Jorku.

Szczególne podziękowania dla LOT Polish Airlines, partnera Polskiej Nocy w siedzibie głównej

Explorers Club w Nowym Jorku.

Oddział Polski The Explorers Club otrzymał na organizację Dnia Polskiego w centrali The

Explorers Club w Nowym Jorku wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki

w postaci grantu nr DNK/SN/552860/2022.