
Mamy przyjemność poinformować, iż Oddział Polski the Explorers Club przystąpił do realizacji projektu, poświęconego polskim badaczom Nowego Świata i Wysp Pacyfiku.
Jednym z patronów 2023 roku jest Paweł Edmund Strzelecki, jeden najważniejszych polskich odkrywców, światowej sławy geolog i geograf, który był pierwszym Polakiem, który zorganizował indywidualną naukową podróż dookoła świata, trwającą 9 lat. Wyruszył na nią z Anglii w czerwcu 1834 roku i odwiedził w jej trakcie, prowadząc badania naukowe, Kanadę, USA, Meksyk, Kubę, Brazylię, Chile, Argentynę, Urugwaj, Peru, Ekwador, Kostarykę, Salwador, Markizy, Tahiti, Hawaje, Nową Zelandia, zatrzymując się na dłużej w Australii i na Tasmanii (1839-1843), ówczesne dominia brytyjskie, gdzie dokonał najważniejszych swoich odkryć geologicznych i geograficznych. W drodze powrotnej do Europy, przebywał na Indonezji, Filipinach, w Chinach, Hong Kongu, Singapurze, Egipcie, Algierii. Z racji na zakres terytorialny jego eksploracji badań, nie sposób go sklasyfikować w jednym, zawężonym obszarze. Daje to jednak możliwość prezentacji również tych mniej znanych polskich badaczy i eksploratorów, którzy wnieśli bardzo znaczący wkład w poznanie Nowego Świata a szczególnie wysp Pacyfiku i Australii. Wybór tego właśnie obszaru podyktowany jest tym, że tam zarówno Strzelecki jak i tacy jego współcześni czy następcy jak Adam Joachim Kulczycki, Aleksander Zakrzewski, Jan Stanisław Kubary, Bronisław Malinowski, Jerzy Zubrzycki, Józef Zwierzycki i in., których osiągnięcia, niezwykle istotne dla nauki światowej, a w niektórych przypadkach (np A-J Kulczycki) zapomniane, powinny zostać upamiętnione.
Forma realizacji tego projektu wystawa dwujęzyczna (angielska i francuska) posterowa (ok. 15 posterów) wystawa z towarzyszącym jej ok. 30 minutowym filmem.
Termin zakończenia prac to 15 grudnia 2023.
Kwota dotacji: 200 000 zł
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023″.
