VIII edycja Nagrody im. Benedykta Polaka

Dnia 25 czerwca 2022 o godz. 16:00, w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ceremonia wręczenia VIII edycji Nagród im. Benedykta Polaka.

 Nagroda Główna (w kategorii dla Polaka) przypadła dr hab. Joannie Bocheńskiej, wybitnej badaczce i propagatorce kultury Kurdów, ex aequo z prof. dr. hab. Januszem T. Pawęską, znanym wirusologiem, pracującym na obszarze Afryki Południowej. 

Natomiast Nagrodę Główną (w kategorii dla Cudzoziemca)  otrzymał brytyjski astronom polskiego pochodzenia, prof. dr Jan Charles Żarnecki, współpracujący m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest corocznie od 2015 roku, zazwyczaj dla dwóch osób (tym roku wyjątkowo dla trzech), Polaka i cudzoziemca, za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245 – 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, który przyjął ich w ówczesnej stolicy Imperium mongolskiego, Karakorum.

Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno około 20 tys. kilometrów. Wysłannicy przekazali Papieżowi i europejskim dworom pierwszy, szczegółowy opis Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo (więcej na temat nagrody na stronie Miasta Łęczyca >>) .

Podobnie jak w poprzednich edycjach, ceremonia ta uzyskała  Patronat Honorowy Pana Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, pulę nagród ufundował Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś sponsorami wydarzenia były Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Uniwersytet Warszawski.  Patronat radiowy nad uroczystością objęło Polskie Radio SA.

W uroczystości w Pałacu Kazimierzowskim, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz świata naukowego i kulturalnego.

Po części oficjalnej, odbył się koncert kameralny muzyki klasycznej w wykonaniu gitarzysty Mateusza Kowalskiego w towarzystwie kwartetu smyczkowego Veloce String Quartet, a następnie koktajl na cześć Laureatów wydany przez JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Relacja  fotograficzna z ceremonii dostępna jest na stronie Miasta Łęczyca >>

Natomiast pełna relacja filmowa udostępniona jest tu >>

PATRONAT HONOROWY
nad ceremonią objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda

Fundator nagrody: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy

Patronat medialny