IX edycja Nagrody im. Benedykta Polaka

Dnia 24 czerwca 2023 o godz. 16:00, w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ceremonia wręczenia IX edycja Nagród im. Benedykta Polaka.

Sympozjum “Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka 2023” miało na celu popularyzację polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, franciszkanina Benedykta Polaka, historycznego znaczenia, jakie nasz kraj odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych. Wydarzenie miało charakter naukowy, był celebracją dorobku naukowców polskich oraz naukowców z zagranicy, którzy współpracują z polskimi badaczami.

W tegorocznej (2023) IX edycji Nagrody im. Benedykta Polaka Laureatami Nagrody Głównej zostali:

Nagroda Główna dla Polaka dr hab. Marta Kolanowska zgłoszona przez Ambasadę RP w Bogocie (Kolumbia).

Nagroda Główna dla Cudzoziemca Prof. Rimvydas Petrauskas zgłoszony przez Ambasadę RP na Litwie.

Wyróżnienie Specjalne dr Odpurev Gankhuyag zgłoszony przez Ambasadę RP w Mongolii.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, ceremonia ta uzyskała Patronat Honorowy Pana Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, pulę nagród ufundował Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Uniwersytet Warszawski.  Patronat radiowy nad uroczystością objęło Polskie Radio SA.

W uroczystości w Pałacu Kazimierzowskim, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz świata naukowego i kulturalnego.

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny Prezydenta RP do Laureatów >>

Ceremonia oraz sympozjum były transmitowane w systemie streamingu na YouTube

Informacje i wywiady pojawiły się na stronach Współorganizatorów:

Relacja z wydarzenia wraz z fotorelacją  – Miasta Łęczyca >>

Ponadto informacja o przyznaniu nagrody i uroczystość została przekazana przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ do naszych placówek dyplomatycznych.

Galeria fotografii autorstwa Marzeny Hmielewicz

PATRONAT HONOROWY
nad ceremonią objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda

Fundator nagrody: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt „Sympozjum Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka 2023” dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Doskonała Nauka II.

Organizatorzy

Patronat medialny