Dziennikarz, współzałożyciel, a od 2009 r. prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club. Członek Flag and Honors Committee oraz Media Outreach Committee przy Radzie Dyrektorów The Explorers Club.
Za swe największe osiągnięcie uważa wychowanie i wykształcenie dwóch synów.
|
Urodziła się w Warszawie. Ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska o inscenizacjach teatralnych „Dziadów” Adama Mickiewicza). Po pierwszej audycji literackiej w radio zakończonej starciem z cenzurą PRL, opuściła Warszawę i zamieszkała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Pracowała jako blokierka, kalkulatorka, szefowa kuchni. Wspinała się. W 1980 r. została przewodniczącą „Solidarności” schronisk tatrzańskich. Po wybuchu stanu wojennego ukrywała się w Tatrach. W 1979 r. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (wówczas Grupa Tatrzańska GOPR) przyjęło ją w poczet kandydatów. Przyrzeczenie złożyła Naczelnikowi w 1982 r. Była ostatnią kobietą przyjętą do tej organizacji na następne 33 lata. W 1985 r. uzyskała uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Prowadziła wycieczki według własnych programów zwiedzania, pozwalających obcokrajowcom poznać mieszkańców, kulturę i przyrodę naszego kraju. Odkrywanie Polski dla świata zaowocowało w 1993 r. zaproszeniem do The Explorers Club. Przez 16 lat służyła Klubowi jako sekretarz. W 1992 r. musiała opuścić Tatry. Wróciła do Warszawy, pracowała w Towarzystwie Literackim im. Adama Mickiewicza, prowadziła firmę importującą naturalne kosmetyki z Ameryki Południowej.
Pod egidą Oddziału Polskiego The Explorers Club organizowała wyprawy po świecie tropem polskich odkryć, mitów, tajemnic starych cywilizacji: prowadziła m. in. pierwsze grupy polskich turystów na dno Kanionu Colca w Peru, do sanktuariów Majów w dżungli Ameryki Środkowej, do zimowej bazy himalaistów pod ośmiotysięcznikiem w Pakistanie, do odkrytej wyroczni Inków w Andach…
Alpy zobaczyła po raz pierwszy w czasie studiów. Za zarobione podczas wakacji w Londynie pieniądze wspinała się w rejonie Chamonix oraz Zermatt – w 1977 r. stanęła na Monte Rosa, drugim co do wysokości szczycie Alp. W Himalaje weszła w 1980 r. towarzysząc wiosennej wyprawie Andrzeja Zawady na Mount Everest. Dotarła przez Ice Fall do Kotła Everestu jako jedna z niewielu wówczas Europejek. W następnych dekadach uczestniczyła jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, radia i TV w zimowej eksploracji ośmiotysięczników: Nanga Parbat, Makalu, K2 – pierwszej ekspedycji zimowej od północnej, chińskiej strony (wyprawa z Flagą The Explorers Club).
Organizowała wizyty w Polsce, połączone z otwartymi publicznymi prelekcjami członków The Explorer Club: himalaistów - Reinholda Messnera, sir Edmunda Hillary’ego, badaczy oceanów - Dona Walsha, Alfreda McLarena i innych.
Podróżuje. Pisze na tematy dotyczące eksploracji, historii, kultur (publikował je m. in. Przekrój, Readers Digest, Taternik, Życie, Przegląd Powszechny, Tygodnik Powszechny, Świat i Podróże, Poznaj Świat, National Geographic Polska, Businessman Magazine. Pani, Kalejdoskop, Uważam Rze, Do Rzeczy, prasa zagraniczna...). Od 1996 r. do stycznia 2012 r. związana była z dziennikiem „Rzeczpospolita” (także z akcją RZ: Ratujmy dwory polskie).
Redaguje książki. Jest autorem zdjęć i tekstów w: „Świat na talerzu” „Everest. Historia himalajskiego giganta” (polska edycja “Everest. The History of the Himalayan Giant” Roberto
Mantovani’ego), „Adventurous Dreams, Adventurous Lives” i innych. Współtworzyła programy radiowe i telewizyjne oraz wystawy fotograficzne: „Polki w górach Pakistanu”, „Bogowie Andów” - prezentowaną na trzech kontynentach - rezultat kilku wypraw w Andy, m. in. ekspedycji "Wyrocznie Inków" z Flagą The Explorers Club.
Wyróżniona przez The Explorers Club:
- Citation of Merit wręczone w marcu 2004 roku w nowojorskim hotelu Waldorf Astoria podczas gali w 100-lecie The Explorers Club "za nadzwyczjną służbę Oddziałowi Polskiemu i całemu Klubowi",
- Sweeney Medal wręczony w marcu 2913 roku w Waldorf Astoria w Nowym Jorku "za wybitny wkład w dobro i cele The Explorers Club".
Ponadto Europejskie Forum Właścicielek Firm wyróżniło ją tytułem Kobiety Wybitnej w 2006 r.
Od maja 2013 roku jest czlonkiem Flag and Honors Committee (Komitet Flag i Honorów) The Explorers Club.
- The Explorers Club skupia ludzi ciekawych świata, zafascynowanych jego urodą i tajemnicami, szukających prawdy o nim – uważa Monika Rogozińska. - Gotowych płacić niezrozumieniem, samotnością, zdrowiem za zaspokojenie owej ciekawości, za niezwykłe chwile radości odkrywania nieznanego, ochronę tego, co uznają za cenne dla światowego dziedzictwa, za życie z pasją.
Biografia na stronie http://monikarogozinska.pl/