Przykazania Dona Walsha

11 Don Walsh z Matka Boza Jasnogorska Poludniowa Georgia Archiwum MR

Don Walsh - pierwszy człowiek, który dotarł do najgłębszego dna oceanów.

Trwają spory o to, jaką głębokość wtedy osiągnęli: 10 916 czy 10 910 metrów. W dzisiejszym targowisku próżności każdy metr się liczy, żeby być pierwszym w rankingach. On o to nie dbał. Swych sukcesów nie strzegł zazdrośnie. Sam nieustannie głodny wiedzy, gdy ją już pozyskał, szczodrze się nią dzielił.

      12 listopada 2023 roku w wieku 92 lat zmarł Don Walsh. Zasłynął jako pierwszy człowiek, który wraz z Jacquesem Piccardem dotarł do najgłębszego miejsca oceanów na dnie Rowu Mariańskiego. Gdy lądował tam w batyskafie Trieste, miał 28 lat. Z podziwem obserwowałam, jak ten utytułowany specjalista technologii podwodnych, profesor, oceanograf, polarnik, emerytowany oficer i pierwszy pilot pojazdów głębinowych US NAVY, laureat nagród i medali, który wywarł duży wpływ na badania mórz, pozostaje uparcie skromnym. Niedawno wyjaśnił mi sekret takiej postawy.
      Pandemia Covid-19 udaremniła przygotowania do czwartej wizyty Dona Walsha w Polsce. Chciał tą podróżą zrobić prezent synowi. Pomimo pandemii, to syn zrobił historyczny prezent tacie na Dzień Ojca: w czerwcu 2020 roku 52-letni Kelly Walsh też dotarł na dno Rowu Mariańskiego.

Podróż na samo dno

Kapitan Don Walsh, jedyny żyjący człowiek, który dotarł na dno Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, mówi o swojej życiowej pasji i planach na przyszłość

rozmawiała Monika Rogozińska

Twoje nurkowanie z Jacques’em Piccardem w batyskafie Trieste na dno Rowu Mariańskiego na Pacyfiku przyrównuje się do lądowania człowieka na Księżycu dziewięć lat później. W pochmurną sobotę 23 stycznia 1960 r. ocean nie był spokojny…

Batyskaf Trieste wyglądał jak balon z podczepioną zamkniętą gondolą. W „balonie”, stalowym zbiorniku pływaku, znajdowało się paliwo lotnicze wystarczające, żeby objechać Ziemię samochodem ok. 400 razy. Balastem były tony żelaznych kulek. Kabinę wyprodukowały niemieckie zakłady Kruppa ze stopu zdolnego wytrzymać ciśnienie, które na dnie rowu miało wynosić 1100 atmosfer.

trieste batyskaf
Batyskaf Trieste. Fot. Z Archiwum Dona Walsha

Kapitan Don Walsh, jedyny żyjący człowiek, który dotarł na dno Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, mówi o swojej życiowej pasji i planach na przyszłość

rozmawiała Monika Rogozińska

IX edycja Nagrody im. Benedykta Polaka

Dnia 24 czerwca 2023 o godz. 16:00, w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ceremonia wręczenia IX edycja Nagród im. Benedykta Polaka.

Sympozjum “Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka 2023” miało na celu popularyzację polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, franciszkanina Benedykta Polaka, historycznego znaczenia, jakie nasz kraj odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych. Wydarzenie miało charakter naukowy, był celebracją dorobku naukowców polskich oraz naukowców z zagranicy, którzy współpracują z polskimi badaczami.

W tegorocznej (2023) IX edycji Nagrody im. Benedykta Polaka Laureatami Nagrody Głównej zostali:

Nagroda Główna dla Polaka dr hab. Marta Kolanowska zgłoszona przez Ambasadę RP w Bogocie (Kolumbia).

Nagroda Główna dla Cudzoziemca Prof. Rimvydas Petrauskas zgłoszony przez Ambasadę RP na Litwie.

Wyróżnienie Specjalne dr Odpurev Gankhuyag zgłoszony przez Ambasadę RP w Mongolii.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, ceremonia ta uzyskała Patronat Honorowy Pana Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, pulę nagród ufundował Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Uniwersytet Warszawski.  Patronat radiowy nad uroczystością objęło Polskie Radio SA.

W uroczystości w Pałacu Kazimierzowskim, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz świata naukowego i kulturalnego.

Projekt „Polscy badacze Nowego Świata i wysp Pacyfiku: poprzednicy i następcy Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego”

strzelecki


Mamy przyjemność poinformować, iż Oddział Polski the Explorers Club przystąpił do realizacji projektu, poświęconego polskim badaczom Nowego Świata i Wysp Pacyfiku.

Jednym z patronów 2023 roku jest Paweł Edmund Strzelecki, jeden najważniejszych polskich odkrywców, światowej sławy geolog i geograf, który był pierwszym Polakiem, który zorganizował indywidualną naukową podróż dookoła świata, trwającą 9 lat. Wyruszył na nią z Anglii w czerwcu 1834 roku i odwiedził w jej trakcie, prowadząc badania naukowe, Kanadę, USA, Meksyk, Kubę, Brazylię, Chile, Argentynę, Urugwaj, Peru, Ekwador, Kostarykę, Salwador, Markizy, Tahiti, Hawaje, Nową Zelandia, zatrzymując się na dłużej w Australii i na Tasmanii (1839-1843), ówczesne dominia brytyjskie, gdzie dokonał najważniejszych swoich odkryć geologicznych i geograficznych.

Tomasz Grzywaczewski laureatem Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego

Tomasz Grzywaczewski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Dziennikarza nagrodzono za 3 reportaże emitowane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży", „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni", „Białoruś. Przebudzenie".

tomek grzywaczewski 1024x819

Kontakt

Oddział Polski The Explorers Club
Siedziba:
Warszawa, ul. Nowy Świat 69, klatka B, pokój 107

Korespondencja:
Oddział Polski The Explorers Club
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

kontakt@theexplorersclubpolska.pl

Zapisz się do listy subskrybentów

Wypełnij pole.