Mateusz Waligóra FI’20 jako czwarty Polak dotarł samotnie na biegun południowy

Członek Polskiego Oddziału The Explorers Club Mateusz Waligóra FI’20 samotnie i bez wsparcia zdobył biegun południowy!

DO01011388 resize

Przejście z lodowatej zatoki Hercules Inlet do bieguna południowego to odyseja trwająca aż 58 dni. Waligóra idąc samotnie na nartach bez logistycznego wsparcia, ciągnął na saniach zasobnik życia konieczny do przetrwania na lodowej pustyni.

Powrót Mateusza Wrazidlo FI’22 na gorę Roraima i tepui w Wenezueli

26 maja, 2023 Mateusz Wrazidło (FI'22) rozpoczął wyprawę do La Gran Sabana i góry Roraima w Wenezueli.

Ekspedycja, skoncentrowana głównie na eksploracji botanicznej i fotografii, oznaczała powrót Mateusza na Wyżyny w Gujanie i była pierwszą wyprawą na tepuis po blokadzie COVID-19.

Był to również jego drugi projekt koncentrujący się na dokumentowaniu różnorodności biologicznej góry Roraima, uzupełniający obserwacje dokonane podczas wizyty na północnych zboczach tego masywu w 2019 r.

Zespołowi w składzie: Julia Wiśniowska, Michał Wiśniowski, Calio Elliman, Juan Mora, Yonatan Pozas, Jose Tovar Hurtado oraz miejscowi asystenci, udało się dokonać zaskakujących obserwacji, w tym ewentualnych nowych odkryć dotyczących niektórych gatunków endemicznych roślin (w trakcie przeglądu).

 

10ta Wyprawa SANTI Poszukiwawcza Wraku ORP „ORZEŁ”

W sierpniu 2023 roku zespół Santi - Odnaleźć Orła, w tym 4 członków TEC – Tomasz Stachura FI’13, Benedykt Hac FI’15, Piotr Michalik FI’22 oraz Karol JacobFI’23, zorganizował po raz dziesiąty wyprawę poszukiwawczą wraku ORP Orzeł. Jest nim zaginiony podczas WW II w akcji na Morzu Północnym flagowy okręt podwodny Polskiej Marynarki Wojennej.

Przeszukanym fragmentem Morza Północnego był rejon wystawienia, w trakcie II wojny światowej, kilku rozległych zapór minowych na obszarze Zatoki Niemieckiej na wschód od ostatniego patrolu ORP Orzeł.

W ciągu 9 dni ekspedycji (7 dni na morzu) przeszukano obszar o powierzchni 20 tys. km2, sprawdzono 165 pozycji znanych wraków (z których tylko mały ułamek był naniesiony na mapach morskich).

Na pozycjach tych znaleziono 130 wraków, z których aż 6 było pozostałościami po okrętach podwodnych. 4 z nich były dotychczas nierozpoznane jako wraki tego typu jednostek morskich. Należy zauważyć, że pozycje na mapach rzadko zawierają informację o charakterze wraku.

Wykład prof. Charlesa Stanisha dnia 08.05.2024 na Uniwersytecie Warszawskim

charles stanish

Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego
oraz Muzeum UW zapraszają na wykład:

Anthropogenic niche construction in an intensified ENSO
(El Niño) regime in central coastal Peru circa 3000 - 500 BP
prof. Charles Stanish

(University of South Florida)

Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Sala Balowa
ul. Krakowskie Przedmieście 32, dnia 08.05.2024, godz. 13:15

Przykazania Dona Walsha

11 Don Walsh z Matka Boza Jasnogorska Poludniowa Georgia Archiwum MR

Don Walsh - pierwszy człowiek, który dotarł do najgłębszego dna oceanów.

Trwają spory o to, jaką głębokość wtedy osiągnęli: 10 916 czy 10 910 metrów. W dzisiejszym targowisku próżności każdy metr się liczy, żeby być pierwszym w rankingach. On o to nie dbał. Swych sukcesów nie strzegł zazdrośnie. Sam nieustannie głodny wiedzy, gdy ją już pozyskał, szczodrze się nią dzielił.

      12 listopada 2023 roku w wieku 92 lat zmarł Don Walsh. Zasłynął jako pierwszy człowiek, który wraz z Jacquesem Piccardem dotarł do najgłębszego miejsca oceanów na dnie Rowu Mariańskiego. Gdy lądował tam w batyskafie Trieste, miał 28 lat. Z podziwem obserwowałam, jak ten utytułowany specjalista technologii podwodnych, profesor, oceanograf, polarnik, emerytowany oficer i pierwszy pilot pojazdów głębinowych US NAVY, laureat nagród i medali, który wywarł duży wpływ na badania mórz, pozostaje uparcie skromnym. Niedawno wyjaśnił mi sekret takiej postawy.
      Pandemia Covid-19 udaremniła przygotowania do czwartej wizyty Dona Walsha w Polsce. Chciał tą podróżą zrobić prezent synowi. Pomimo pandemii, to syn zrobił historyczny prezent tacie na Dzień Ojca: w czerwcu 2020 roku 52-letni Kelly Walsh też dotarł na dno Rowu Mariańskiego.

Podróż na samo dno

Kapitan Don Walsh, jedyny żyjący człowiek, który dotarł na dno Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, mówi o swojej życiowej pasji i planach na przyszłość

rozmawiała Monika Rogozińska

Twoje nurkowanie z Jacques’em Piccardem w batyskafie Trieste na dno Rowu Mariańskiego na Pacyfiku przyrównuje się do lądowania człowieka na Księżycu dziewięć lat później. W pochmurną sobotę 23 stycznia 1960 r. ocean nie był spokojny…

Batyskaf Trieste wyglądał jak balon z podczepioną zamkniętą gondolą. W „balonie”, stalowym zbiorniku pływaku, znajdowało się paliwo lotnicze wystarczające, żeby objechać Ziemię samochodem ok. 400 razy. Balastem były tony żelaznych kulek. Kabinę wyprodukowały niemieckie zakłady Kruppa ze stopu zdolnego wytrzymać ciśnienie, które na dnie rowu miało wynosić 1100 atmosfer.

trieste batyskaf
Batyskaf Trieste. Fot. Z Archiwum Dona Walsha

Kapitan Don Walsh, jedyny żyjący człowiek, który dotarł na dno Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, mówi o swojej życiowej pasji i planach na przyszłość

rozmawiała Monika Rogozińska

Projekt „Polscy badacze Nowego Świata i wysp Pacyfiku: poprzednicy i następcy Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego”

strzelecki


Mamy przyjemność poinformować, iż Oddział Polski the Explorers Club przystąpił do realizacji projektu, poświęconego polskim badaczom Nowego Świata i Wysp Pacyfiku.

Jednym z patronów 2023 roku jest Paweł Edmund Strzelecki, jeden najważniejszych polskich odkrywców, światowej sławy geolog i geograf, który był pierwszym Polakiem, który zorganizował indywidualną naukową podróż dookoła świata, trwającą 9 lat. Wyruszył na nią z Anglii w czerwcu 1834 roku i odwiedził w jej trakcie, prowadząc badania naukowe, Kanadę, USA, Meksyk, Kubę, Brazylię, Chile, Argentynę, Urugwaj, Peru, Ekwador, Kostarykę, Salwador, Markizy, Tahiti, Hawaje, Nową Zelandia, zatrzymując się na dłużej w Australii i na Tasmanii (1839-1843), ówczesne dominia brytyjskie, gdzie dokonał najważniejszych swoich odkryć geologicznych i geograficznych.

Tomasz Grzywaczewski laureatem Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego

Tomasz Grzywaczewski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Dziennikarza nagrodzono za 3 reportaże emitowane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży", „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni", „Białoruś. Przebudzenie".

tomek grzywaczewski 1024x819

Kontakt

Oddział Polski The Explorers Club
Siedziba:
Warszawa, ul. Nowy Świat 69, klatka B, pokój 107

Korespondencja:
Oddział Polski The Explorers Club
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

kontakt@theexplorersclubpolska.pl

Zapisz się do listy subskrybentów

Wypełnij pole.