Członek Polskiego Oddziału The Explorers Club Tomasz Grzywaczewski przebywa na Ukrainie...

Członek Polskiego Oddziału The Explorers Club Tomasz Grzywaczewski przebywa na Ukrainie gdzie jest dziennikarzem frontowym, podającym aktualne informacje bezpośrednio z linii frontu.  Jego reportaże w języku angielskim i polskim można śledzić na stronie  www.tvpworld.com oraz www.tvp.info

Pożegnanie - Krystyna Chojnowska – Liskiewicz (1936-2021)

Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, absolwentka Politechniki Gdańskiej, z wykształcenia inżynier budowy okrętów. W latach 1976-1978 jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską.

Trasa rejsu wiodła z Las Palmas przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Ocean Indyjski i wokół Przylądka Dobrej Nadziei. Było to wówczas spektakularnym wyczynem, który przyczynił się do rozwoju i popularyzacji żeglarstwa w Polsce.

Jubileusz 40 lecia zdobycia Kanionu Colca przez Wyprawę Kajakową „Canoandes” 1981-2021

W roku 1981 członkowie wyprawy Canoandes wspięli się na wyżyny światowej eksploracji zdobywając jako pierwsi najgłębszy na świecie kanion rzeki Colca w Peru.

Przez kolejne cztery dekady inicjując i realizując szereg aktywności eksploracyjnych, naukowych i edukacyjnych, przyczynili się do rozwoju regionu Doliny Colca, która stała się obecnie drugą po Machu Picchu atrakcją turystyczną tego kraju.

Polski Oddział The Explorers Club, którego członkami są uczestnicy wyprawy oraz Akademicki Klub Turystyki Kajakowej ”Bystrze” z Krakowa, skąd wyprawa wyruszyła na podbój górskich rzek obu Ameryk postanowiły wspólnie zorganizować obchody tej rocznicy. (Link>>)

Jesienią 2021 roku planujemy sympozja popularno-naukowe, projekcje filmu dokumentalnego Godspeed, Los Polacos!, wystawy fotograficzne w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Peru oraz wydanie jubileuszowego albumu.    

Aleksander „Olo” Doba (1946-2021)

W dniu 22 lutego odszedł wielki podróżnik i kajakarz, który trzykrotnie przepłynął Atlantyk wiosłując samotnie w kajaku. Był wulkanem energii, swoimi dokonaniami przesunął granice niemożliwego. Zmarł w Tanzanii podczas zdobywania najwyższego szczytu Afryki Kilimandżaro spełniając kolejne podróżnicze marzenie.
Rodzinie Olka składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Przyjaciele z Oddziału Polskiego the Explorers Club

Aleksander Doba był Laureatem Wyróżnienia Specjalnego przyznanego mu w 2015 roku przez Kapitułę Nagrody im. Benedykta Polaka - czytaj dalej:
https://leczyca.info.pl/kultura/nagroda-im-benedykta-polaka/

Profesor Jerzy Gąssowski (1926 – 2021)

Profesor Jerzy Gąssowski (1926 – 2021) w trakcie ceremonii wręczania Nagrody im. Benedykta Polaka w Archikolegiacie w Tumie pod Łęczyca, 9 czerwca 2017 r.
(zdjęcie serwis https://leczyca.info.pl/kultura/)

Z żalem informujemy, że zmarł Profesor Jerzy Gąssowski, wybitny archeolog, m.in. odkrywca grobu Mikołaja Kopernika w Katedrze we Fromborku, Laureat Nagrody im. Benedykta Polaka w 2017 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 lutego o godz. 11.00 (Msza święta) w Warszawie na cmentarzu Północnym - Wólka Węglowa (Dom pogrzebowy, sala A).

Rodzinę Zmarłego prosimy o przyjęcie naszych najszczerszych kondolencji

  • Zarząd Oddziału Polskiego the Explorers Club
  • Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka

Podstawowe informacje o dorobku Profesora Jerzego Gąssowskiego:

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/nie-zyje-archeolog-prof-jerzy-gassowski,122431.html

Wacław Sieroszewski i polscy badacze Syberii: wczoraj i dziś

Wstęp
Program
Wirtualna wystawa
Transmisja
Maciej Besta
Wstęp

Projekt realizowany w ramach Grantu Doskonała Nauka Niepodległość wyryta w DNA. Wacław Sieroszewski – polski przyjaciel na krańcu świata nr DNK/SP/481115/2020 Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wacław Sieroszewski był XIX-wiecznym polskim zesłańcem, który w Jakucji podjął działalność naukową i eksploracyjną, której ukoronowaniem było powstanie jednej z najważniejszych monografii na temat życia i obyczajów Jakutów “12 lat w kraju Jakutów”. Obecnie uznawany jest on przez Jakutów za bohatera, który odkrył dla świata oraz przyczynił się do zachowania ich kultury, tradycji oraz historii. 20 kwietnia minie 75 lat od śmierci tego wybitnego badacza, a zarazem działacza niepodległościowego, który po powrocie z zesłania na Syberię pełnił funkcje zarówno posła jak i senatora II Rzeczypospolitej. W związku z przypadającą rocznicą zorganizowany zostanie cykl wydarzeń naukowych, podczas których zostaną zaprezentowane najnowsze wyniki badań nad postacią i dorobkiem W. Sieroszewskiego. Pierwszym z nich będzie konferencja online Warszawa-Jakuck we 20 października 2020. Druga konferencja, zaplanowana jest na marzec 2021 i będzie ona miała nowatorski seminaryjny charakter wynikający z połączenia jej z przeprowadzeniem objazdu naukowego, którego wyniki zostaną zaprezentowane na zakończenie konferencji.

Dwie prestiżowe nagrody dla członka Oddziału Polskiego The Explorers Club

Krzysztof Wielicki FI'1997 (Nagroda Lowella Thomasa z 2001 roku) otrzymał Piolet d'Or Carriere - Nagrodę Golden Ice Axe Lifetime Achievement, uważaną za najwyższe wyróżnienie w alpinizmie. Wielicki jest piątym człowiekiem, który wspiął się na wszystkie 14 ośmiotysięczniki (Korona Himalajów i Karakorum) i pierwszym, który trzy z nich zdobył zimą, w tym Mount Everest. Nadal aktywny, kierował dwiema zimowymi wyprawami na K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Krzysztof Wielicki otrzymał również (wraz z Reinholdem Messnerem - Honorowym Członkiem '1989 The Explorers Club) nagrodę The Princess of Asturias. Jest ona przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Uroczystość odbyła się w Oviedo, stolicy Księstwa Asturii. Nagrody wręczył JE król Hiszpanii Filip VI. Wielicki i Messner należą do najwybitniejszych himalaistów w historii. (MR)

Fotografia: Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki odznaczeni nagrodą The Princess of Asturias. Autor: FPA-Yeray Mene Hündez

Żegnamy Macieja Kuczyńskiego, CO 1982

5 sierpnia 2019 r. w wieku 90 lat zmarł Maciej Kuczyński - uczestnik Powstania Warszawskiego, architekt, speleolog, polarnik, kierownik organizacyjny wypraw naukowych na Spitsbergen, paleontologicznych na pustynię Gobi, eksploracyjnych do jaskiń trzech kontynentów, m.in. odkrywającej jaskinie kwarcytowe na wenezuelskim płaskowyżu Sarisarinama; pisarz – autor kilkudziesięciu książek, laureat nagród literackich; współzałożyciel Oddziału Polskiego The Explorers Club i prezes naszego Stowarzyszenia; przede wszystkim zaś Wspaniały, Piękny Człowiek! Pogrzeb odbędzie się we środę 14 sierpnia o godz. 12 na Starych Powązkach w Warszawie. Cześć Jego Pamięci! W imieniu Członków i Zarządu Oddziału Polskiego The Explorers Club Monika Rogozińska, MED 1993 [gallery size="medium" ids="772,773,774"]

Kontakt

Oddział Polski The Explorers Club
Siedziba:
Warszawa, ul. Nowy Świat 69, klatka B, pokój 107

Korespondencja:
Oddział Polski The Explorers Club
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

kontakt@theexplorersclubpolska.pl

Zapisz się do listy subskrybentów

Wypełnij pole.