XIII Wykład pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego

Szanowni Państwo, zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania zapisu z dorocznego, trzynastego Wykładu Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego. Prelegentem był Prof. Jerzy Dzik, który wygłosił referat pt. “Wymieranie gatunków”.

Noc polskich odkrywców w Nowym Jorku

Drodzy Polscy Eksploratorzy, Prezenterzy, Organizatorzy i Sympatycy Polskiego Oddziału The Explorers Club:

Pierwszy Polski Wieczór w siedzibie The Explorers Club w NYC 18 października 2022, przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali, przeszedł nasze oczekiwania.

Z wypowiedzi P.T. Oficerów TEC i Publiczności wnioskuję, że sprawna organizacja, wystawa fotogramów na 40 to lecie odkrycia Kanionu Colca w Peru wypożyczona z Waszyngtonu przez Piotra Chmielińskiego koordynatora Polskiego Wieczoru, punktualność i przede wszystkim zaprezentowane tematy zdobyły zasłużone uznanie gości.

XII Wykład Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego

Szanowni Państwo, zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania zapisu z dorocznego, dwunastego Wykładu Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego. Prelegentem był Prof. Adam Łukaszewicz, który wygłosił referat pt. "Na peryferiach myśli starożytnej: ukryty sens liczb i liter".

https://www.youtube.com/watch?v=SN6Dp9AlgBU

Premiera dokumentu Godspeed, Los Polacos!

Premiera dokumentu Godspeed, Los Polacos! na wielkim ekranie w wybranych Multikinach już w ten czwartek 28-go października 2021 o godzinie 20:00

Oddział Polski The Explorers Club objął patronatem premierę filmu dokumentalnego Godspeed, Los Polacos! (Powodzenia, Polacy!), którego bohaterami jest siedmiu krakowskich kajakarzy, wśród nich czterech członków The Explorers Club w Nowym Jorku i w Polsce - Andrzej Piętowski (kierownik wyprawy i kajakarz), Piotr Chmieliński - kajakarz,  Jurek Majcherczyk - kapitan pontonu, Jacek Bogucki - filmowiec, Zbigniew Bzdak - fotograf oraz dwóch  żeglarzy Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski.

Polska Akademicka Wyprawa Kajakowa na Górskie Rzeki obu Ameryk „Canoandes’79” przeszła do historii jako jedna z najdłuższych nie-żeglarskich wypraw  a zdobycie kanionu rzeki Colca w Peru, najgłębszego na ziemi wąwozu lądowego uplasowało ją pośród 10ciu najważniejszych odkryć geograficznych XX wieku.  Młodzi kajakarze z Klubu „Bystrze” przy AGH w Krakowie przez dwa i pół roku penetrowali najdziksze i trudno dostępne rzeki począwszy od rezerwatu Indian Shoshoni w stanie Wyoming w USA do płynącej najdalej na południu kontynentu południowo amerykańskiego rzeki Rio Gallegos w argentyńskiej Patagonii.  Przepłynęli 23 rzeki w tym 13 jako pierwsi zdobywcy.

Film Godspeed! to wielopoziomowa narracja o przygodach i odkryciach Grupy Canoandes biegnąca równolegle z opowieścią o historii Polski w późnych latach 70tych, zdobywaniu sprzętu i pieniędzy na wyprawę a po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku - o transformacji wyprawy Canoandes w Komitet Pomocy dla Solidarności, na czele którego stanął Mario Vargas Llosa, późniejszy noblista. Zaangażowanie młodych Polaków  w Peru w walkę na rzecz prześladowanych członków Solidarności to nie tylko narażenie się na odwet komunistycznych bojówek w Limie. Akcje polityczne  w Limie kosztowały ich utratą szansy na powrót do Polski przez długie 9 lat. Emigracja polityczna w USA, poszukiwanie miejsca dla siebie w obcym świecie, ich  sukcesy i porażki stanowią tło filmu młodego reżysera Adama Nawrota i producentki Soni Szczęsnej - dwojga Amerykanów urodzonych nad rzeką Hudson w New Jersey, którzy w tym filmie znaleźli odpowiedź na pytanie dlaczego ich rodzice musieli opuścić Polskę po 1981 roku.

W swoim zamyśle film został stworzony dla publiczności amerykańskiej i odniósł serię sukcesów na festiwalach filmowych w Kanadzie, USA, Chile i Peru a także w Polsce. Ostatnio na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju zdobył pierwszą nagrodę w kategorii filmów przygodowych i podróżniczych.

W czwartek 28-go października 2021 o godzinie 20:00 odbędzie się premiera dokumentu Godspeed, Los Polacos! na wielkim ekranie w wybranych Multikinach. Jest on również dostępny na platformach internetowych.

Oddział Polski The Explorers Club z nieukrywaną dumą zaprasza swoich Członków i Przyjaciół na to niezwykłe wydarzenie.

tekst. aap

Prezentacja Oddziału Polskiego TEC online już we czwartek

Zapraszamy na nowy odcinek "Chapter Connect" z Polskim Oddziałem The Explorers Club w roli głównej.
Przedstawiony zostanie Mariusz Ziółkowski FI'02, przewodnicząc Polskiego Oddziału, w rozmowie z V.P. Oddziałów Timem Radke MN'13.

Goście specjalni:

  • Monika Rogozińska MED'93 - Jak powstała Kapituła
  • Marcin Jamkowski FI'05 - Najgłębsza podwodna jaskinia - Hranicka Propast w Czechach
  • Tomasz Stachura FI'13 - Wrak Karlsruhe na Bałtyku
  • Benedykt Hac FI'15 - Stuttgart: najgroźniejszy wrak w południowym Bałtyku
  • Hubert Kowalski FI'17 - Podwodne ratowanie artefaktów z czasów szwedzkiej okupacji Polski w XVII wieku
  • Tomasz Grzywaczewski FI'14 - Droga śmierci przez Syberię
  • Andrzej Ciszewski FI'99 - Eksploracja jaskiń w Chinach
  • Mateusz Waligóra FI'20 - Piesza samotna wyprawa bez wsparcia przez pustynię Gobi oraz spacer nad Wisłą
  • Maciej Klósak FI'19 - Śladami Szolc-Rogińskiego w Kamerunie
  • Anna Urbańska FI'14 i Jakub Urbański FI'14 - Kanibale z Papui Nowej Gwinei
  • Andrzej Piętowski FI'09 - Pierwsza wyprawa kajakowa kanionem Colca, Peru

Aby obejrzeć transmisję, wystarczy odwiedzić stronę główną explorers.org, nasz kanał na YouTube lub na żywo na naszej stronie na Facebooku - czwartek, 21 stycznia o 15:00 ET (21:00 w Polsce)


Mariusz Ziółkowski FI'02 - Prezes Polskiego Oddziału The Explorers Club

Mariusz Ziółkowski FI'02 jest profesorem archeologii Ameryk na Uniwersytecie im. Jest także dyrektorem Centrum Badań Andyjskich UW w Cusco oraz profesorem nadzwyczajnym Universidad Católica Santa María de Arequipa w Peru.
Prof. Mariusz Ziółkowski specjalizuje się w archeologii i etnohistorii Inków, technikach datowania absolutnego, archeoastronomii, brał udział w pracach archeologicznych w Polsce, Iraku, Peru, Ekwadorze i Boliwii. Został odznaczony Orderem Zasługi, w stopniu oficera, przez rząd Republiki Peru w 1998 roku.
Jest autorem wielu książek, w tym - "Pachap Unancha. El calendario metropolitano del Estado Inca." (Ediciones El Lector, Arequipa 2015) i "Mity, rytuały i polityka Inków" (z Janem Szemińskim - Ediciones El Lector, Arequipa 2018).

"Archeologia podwodna Azji Południowo-wschodniej (Hong Kong)" - seminarium

W poniedziałek 11 stycznia br od 16:45 na platformie Zoom odbędzie się spotkanie w ramach "Seminarium z Archeologii dalekowschodniej i Wybrzeży Pacyfiku" na którym mgr Przemysław Trześniowski przedstawi referat pt.: "Archeologia podwodna Azji Południowo-wschodniej (Hong Kong)".

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt celem uzyskania kodu dostępu, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

XI Wykład Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego

Szanowni Państwo, zapraszamy na doroczny, jedenasty Wykład Pamięci Profesora Andrzeja Wiercińskiego na platformie Zoom, w poniedziałek 7 grudnia od g. 16:45 do 19:45
Referat wygłosi ks. prof. Wojciech Bęben, n/t "Pionier antropologii uczestniczącej: Jan Stanisław Kubary na Oceanii".
W celu uczestnictwa prosimy o kontakt: profesor dr hab. Mariusz Ziółkowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kontakt

Oddział Polski The Explorers Club
Siedziba:
Warszawa, ul. Nowy Świat 69, klatka B, pokój 107

Korespondencja:
Oddział Polski The Explorers Club
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

kontakt@theexplorersclubpolska.pl

Zapisz się do listy subskrybentów

Wypełnij pole.