VIII edycja Nagrody im. Benedykta Polaka

Dnia 25 czerwca 2022 o godz. 16:00, w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ceremonia wręczenia VIII edycji Nagród im. Benedykta Polaka.

 Nagroda Główna (w kategorii dla Polaka) przypadła dr hab. Joannie Bocheńskiej, wybitnej badaczce i propagatorce kultury Kurdów, ex aequo z prof. dr. hab. Januszem T. Pawęską, znanym wirusologiem, pracującym na obszarze Afryki Południowej. 

Natomiast Nagrodę Główną (w kategorii dla Cudzoziemca)  otrzymał brytyjski astronom polskiego pochodzenia, prof. dr Jan Charles Żarnecki, współpracujący m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Transmisja na żywo z Zamku w Łańcucie z ceremonii wręczenia Nagród im Benedykta Polaka

Transmisja na żywo z Zamku w Łańcucie z ceremonii wręczenia Nagród im Benedykta Polaka i koncertu na cześć Laureatów w wykonaniu zespołu ARSO Ensemble. Sobota, 23 października 2021 godz. 16:00.

 

Ceremonia wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka - 2020

W sobotę 10 października 2020 o godz. 16:00, w Sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się kolejna już, VI ceremonia wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka.

 

Nagrody im. Benedykta Polaka wręczono na Zamku Królewskim w Warszawie

We środę 15 maja 2019 w godz. 18:00 – 21:00, w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie zostały po raz piąty wręczone nagrody i wyróżnienia specjalne im. Benedykta Polaka.

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest corocznie od 2015 roku dla dwóch osób, Polaka i cudzoziemca, za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245 – 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów i zostali przyjęci w ówczesnej stolicy Imperium, Karakorum. Wysłannicy ci przekazali następnie Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo. Kapitułę Nagrody powołali: Oddział Polski The Explorers Club, Gmina Miejska Łęczyca, Powiat Łęczycki, Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Laureatami 5-ej edycji Nagrody zostali prof. Robert I Frost, wybitny brytyjski historyk, autor rozprawy o Unii polsko-litewskiej oraz prof. Jacek Oleksyn, znakomity polski dendrolog i klimatolog. Kapituła przyznała też dwa Wyróżnienia specjalne dwójce podróżników i eksploratorów:

  1. Annie Kufel-Dzierzgowskiej, archeolog, Nestorce polskich podróżników (pierwsza podróż zagraniczna 1964, ogółem było ich 93, do ponad 30 krajów) oraz p. Mateuszowi Waligórze, eksploratorowi, który m.in. jako pierwszy przeszedł pieszo, bez wsparcia, Pustynię Gobi.

Benedykt Polak i Giovanni da Pian del Carpine na dworze Chana Mongołów

Wystawa - Exhibition - Mostra - Bиставка - Ausstellung - Yзэсгэлэн

"Ćwierć wieku przed Marco Polo: Benedykt Polak i Giovanni da Pian del Carpine na dworze Chana Mongołów, 1245-1247"

Wersja polska (PDF) 

Kontakt

Oddział Polski The Explorers Club
Siedziba:
Warszawa, ul. Nowy Świat 69, klatka B, pokój 107

Korespondencja:
Oddział Polski The Explorers Club
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

kontakt@theexplorersclubpolska.pl

Zapisz się do listy subskrybentów

Wypełnij pole.