Projekt zakłada przeprowadzenie badań naukowych okazów owadów pochodzących z tzw. hot spotów - "gorące punkty" - miejsca o najwyższej bioróżnorodności, gdzie powinno się koncentrować działania ochronne.
Nie sposób przecenić roli pozyskiwania i przechowywania materiałów badawczych w kolekcjach przyrodniczych. Stanowią one materiały dowodowe zmian środowiska przyrodniczego na przestrzeni ostatnich 200-250 lat, co jest związane z rozwojem cywilizacyjnym i silną antropopresją. W Naukowych Kolekcjach Zoologicznych Muzeum i Instytutu Zoologii PAN zdeponowanych jest blisko 7 milionów okazów owadów. Jest to największa kolekcja muzealna w Polsce. Najstarsze okazy pochodzą z końca XVIII wieku, a poszczególne kolekcje systematyczne wzbogacane są bez przerwy przez ponad 200 lat, aż do dnia dzisiejszego.
Projekt „Bioróżnorodność w narodowych zbiorach przyrodniczych. Badania dla przyszłości rozwoju społeczeństwa” dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.